Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Мирко Цветковиќ ја напушта политиката и заминува во приватниот бизнис

А1он
Поранешниот српски премиер Мирко Цветковиќ изјави дека ја напушта политиката. Цветковиќ е избран за пратеник од опозицијата, но планира во Парламентот да остане неколку месеци
Регион

Наследникот на албанскиот кралски трон е политички советник на Нишани

А1он
Шефот на албанската држава Бујар Нишани започна да го комплетира својот кабинет. Она што посебно паѓа в очи е фактот што Нишани за политички советник
Регион

Аврамопулос разочаран од провокативните изјави на Груевски

А1он
Министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Аврамопулос на денешната средба со помошник-државниот секретар на САД Филип Гордон, го изразил своето разочарување поради провокативните изјави
Регион

Германската војска во ноември ја напушта БиХ

А1он
Германската војска во ноември оваа година ќе се повлече од БиХ, пишува денеска весникот „Независне новине“, а германските медиуми оценуваат дека со ваквата одлука, без
Регион Свет

Израел ќе и се извини на Турција за инцидентот на бродот „Мави Мармара“ во мај 2010 година

А1он
Израел подготвува текст со извинување кон Турција заради инцидентот од мај 2010 година, во кој израелски командоси убија деветмина Турци на палубата на турскиот брод
Регион

Одложен изборот на новата српска влада за денеска попладне

А1он
Српскиот парламент дури денеска ќе гласа за предложениот кабинет од страна на премиерот Ивица Дачиќ и за владината програма, соопштија агенциите, повикувајќи се на парламентарни