Продолжи судењето на Младиќ

Од:

Во Хашкиот трибунал продолжи судењето на поранешниот командант на армијата на Република Српска, Ратко Младиќ, обвинет за воени злосторства и геноцид со изјавите на новиот сведок.

Заштитениот сведок „РМ-066“ ги кажа своите сведоштва на средбата која беше затворена за јавноста. За него обвинителот Дермонт Грум рече дека бил „инсајдер“, односно дел од непосредното опкружување на обвинетиот.

Судијата Алфонс Ори на почетокот на денешното судење објави дека Судскиот совет го прифатил барањето на одбраната, вкрстено да се испитуваат аргументите на Дејан Иветиќ и Ненад Петрушич кои се однесуваат на сведокот, иако тие не се одредени како бранители во овој случај.

Ова барање е прифатено под услов да се присутни во судницата главниот бранител и неговиот помошник.

Генералот Младиќ е обвинет за геноцид, злосторства против човештвото и кршење на законите или обичаите на војната во Босна и Херцеговина од1992 година до 1995 година.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

Ана Ололовска

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

Жарко Настоски

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

one × two =