foto

Магазин

Прогласена најдобрата фотографија од дивината за годинава

А1он
Британскиот природонаучен музеј годинава му ја додели првата награда за фотографија од дивиот свет, на рускиот фотограф Сергеј Горшков. Ова, според многумина, е еден од
Култура

Со фото-изложба на Манчевски почнува 6. фестивал „Книжевни ѕвезди“

А1он
Шестото издание на Фестивалот на европската литература „BookStar“/„Книжевни ѕвезди“ ќе се одржува цел месец октомври, со различни настани и активности. Слоганот на фествалот е „BOOKSTAR-20
Култура

Визуелната моќност во уличните фотографии на Манчевски на увид од утре

А1он
„Таму“ ги отфрла границите – географските, формалните и другите“, вели ирскиот уметник и критичар Конор Мекгрејди за новиот фотогафски опус на Милчо Манчевски. Утревечер, во
Магазин

ГАЛЕРИЈА: Најдоброто од првиот Куп на македонска фотографија

А1он
На 12 септември успешно беше заокружено првото издание на „Куп на македонска фотографија“. Зад Купот стои се уште неформалното здружение Национална фотографска унија, кое обединува
Култура

Фотографијата „Минхен“ победи на студентскиот онлајн-натпревар за Денот на Европа

А1он
Фотографијата „Минхен“ на Никола Чамовски е победник на студентскиот онлајн-натпревар за најдобра фотографија по повод одбележувањето на Денот на Европа на тема „Најдобар европски град“,
Култура

Промовирана книгата „Дванасет македонски фотограф(к)и“

А1он
Книгата „Дванасет македонски фотограф(к)и“, заедничко дело на авторите Драги Неделчевски од Тетово и Никола Гелевски од Скопје беше промовирана во Тетово. Дванаесетмината фотограф(к)и се претставени
Култура

Промовирана фотомонографија „Црвениот виор на Тоде Ивановски“ од авторот Данка Јанковска

А1он
„Црвениот виор на Тоде Ивановски“ е фотомонографија, збирка од фотографии од ликовното творештво и искажувања на луѓе во чии сеќавања е врежан ликот на Тоде
Култура

Бесплатен курс за уметничка фотографија на Фото кино клуб „Козјак“ – Куманово

А1он
Фото кино клуб „Козјак“ од Куманово и годинава ја организира бесплатната школа за уметничка фотографија, која ќе стартува од утре и ќе трае наредните три
Култура

Граѓански Центар АктивУм објави конкурс за фотографии за старо и ново Куманово

А1он
Граѓански Центар „АктивУм“ од Куманово објави конкурс за прибирање фотографии кои го документираат Куманово. Право на учество имаат сите граѓани кои можат да достават четири