galicica

Македонија

Двајца загинати при излетување на патничко возило во провалија на Галичица

А1он
Две лица загинаа откако со возило излетале во провалија на Галичица. Од Центарот за управување со кризи вечерва информираат дека возилото е лоцирано на место
Македонија

Спасени лицата кои со моторно возило заглавиле на врвот на Галичица

А1он
Спасени се лицата кои со моторно возило заглавиле на врвот на Галичица, информираат утрово од Центарот за управување со кризи (ЦУК). По повик на единствениот
Македонија

Успешно спасени две лица заглавени во снег на планината Галичица

А1он
Единицата за спасување на планина од Охрид спроведе успешна акција за евакуација на заглавени лица на планината Галичица. Според соопштението од Регионалниот центар за управување
Македонија

Автомобил виси на карпа на Галичица, излетал од патот

А1он
Возило излетало од главниот пат кај Националниот парк Галичица на десетина минути возење од наплатниот пункт информираше Центарот за управување со кризи. Полицијата е на
Македонија

ВИДЕО: Холандскиот параглајдерист со хеликоптер се транспортира за Скопје, ќе го преземе медицински тим

А1он
Центарот за управување со креизи (ЦУК) соопшти дека холандскиот параглајдерист е имобилизиран од спасувачките екипи и веќе со хеликоптер се транспортира за Скопје по што
Македонија

Пронајдени тројцата странски туристи кои се изгубиле во Националниот парк Галичица

А1он
МВР извести дека вчера во 15.42 часот во СВР Битола, Н.А.(33) од САД пријавила дека таа, нејзиниот сопруг Л.Ц.(33) и нејзиниот брат J.A.(30), сите државјани
Македонија

Спасени четворица косовски државјани кои заглавиле во снегот на Галичица

А1он
Синоќа во 19 часот во СВР Битола е пријавено дека во националниот парк Галичица во снег има заглавени странски државјани. Полициски службеници и екипи од
Македонија

Фотографија на балкански рис снимена во Националниот парк „Галичица“

А1он
Млада единка на загрозениот вид балкански рис е фотографирана на специјално поставените фотографски апарати наменети за следење на активностите на срните во Националниот парк „Галичица“.
Македонија

Пожарот на Галичица се спушти на 1.600 метри надморска височина, во гаснењето се вклучи хеликоптер

А1он
Еден хеликоптер на Воздухопловниот ВИНГ попладнево се вклучи во гаснењето на пожарот на планината „Галичица“ кој е активен на непристапен потег. Како што информираше градоначалникот