galicica

Македонија

Автомобил виси на карпа на Галичица, излетал од патот

А1он
Возило излетало од главниот пат кај Националниот парк Галичица на десетина минути возење од наплатниот пункт информираше Центарот за управување со кризи. Полицијата е на
Македонија

ВИДЕО: Холандскиот параглајдерист со хеликоптер се транспортира за Скопје, ќе го преземе медицински тим

А1он
Центарот за управување со креизи (ЦУК) соопшти дека холандскиот параглајдерист е имобилизиран од спасувачките екипи и веќе со хеликоптер се транспортира за Скопје по што
Македонија

Пронајдени тројцата странски туристи кои се изгубиле во Националниот парк Галичица

А1он
МВР извести дека вчера во 15.42 часот во СВР Битола, Н.А.(33) од САД пријавила дека таа, нејзиниот сопруг Л.Ц.(33) и нејзиниот брат J.A.(30), сите државјани
Македонија

Спасени четворица косовски државјани кои заглавиле во снегот на Галичица

А1он
Синоќа во 19 часот во СВР Битола е пријавено дека во националниот парк Галичица во снег има заглавени странски државјани. Полициски службеници и екипи од
Македонија

Фотографија на балкански рис снимена во Националниот парк „Галичица“

А1он
Млада единка на загрозениот вид балкански рис е фотографирана на специјално поставените фотографски апарати наменети за следење на активностите на срните во Националниот парк „Галичица“.
Македонија

Пожарот на Галичица се спушти на 1.600 метри надморска височина, во гаснењето се вклучи хеликоптер

А1он
Еден хеликоптер на Воздухопловниот ВИНГ попладнево се вклучи во гаснењето на пожарот на планината „Галичица“ кој е активен на непристапен потег. Како што информираше градоначалникот
Македонија

ЦУК: Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша територија

А1он
Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од страната на Преспанското и Охридското
Македонија

Патот преку планината Галичица од утре отворен за сообраќај

А1он
Јавната установа Национален парк „Галичица“ соопшти дека прекинуваат градежните активности за реконструкција на коловозот на регионалниот патен правец Р 2332 Царина – спој со Р
Македонија

Жител на охридско си оградил државно земјиште и не дозволувал никој да помине

А1он
52-годишен жител на охридското село Елшани си оградил дел од земјиште со кое стопанисува Националниот парк „Галичица“, спречувајќи тука да се движат луѓе и попречувајќи