Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Битолскиот театар во Њујорк со претставата „Хенри Шести“

А1он
Ансамблот на НУ Народен театар-Битола ќе гостува во Њујорк каде пред тамошната публика ќе ја изведе светски познатата претстава „Хенри Шести“-трет дел, од Вилијам Шекспир
Култура

Самостојна изложба на Касиопеја Наумоска во Гостивар

А1он
Во галеријата „Култ“ во Гостивар вечер ќе биде отворена 15-тата самостојна изложба на ликовната уметница Касиопеја Наумоска. Сликите што ќе бидат изложени се од последните три
Култура

Отворени новите простории на Американското катче во Скопје

А1он
Во Скопје денеска се отворени новите простории на Американското катче, место каде граѓаните може да добијат повеќе информации за Соединетите Американски Држави, да учат и
Култура

Самостојна изложба на Касиопеја Наумоска во Гевгелија

А1он
Во галеријата „Култ“ во Гевгелија утревечер ќе биде отворена 15-тата самостојна изложба на ликовната уметница Касиопеја Наумоска. Сликите што ќе бидат изложени се од последните
Култура

Прво издание на Интернационален театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“

А1он
Националната установа Народен театар-Битола ги почна подготовките за првото издание на Интернационалниот театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“ кој ќе се одржи во градот под Пелистер.
Култура

Лидија Димковска член на жирито за престижната светска награда „Збигњев Херберт“

А1он
Македонската поетеса Лидија Димковска ќе биде член на Меѓународното жири за престижната светска награда „Збигњев Херберт“, која во чест на овој голем полски поет од
Култура

Објавен романот „Жонглирање со животот во слободен пад“ на Сара Трајковска

А1он
Издавачката куќа „Дијалог“ од Скопје го објави романот „Жонглирање со животот во слободен пад“ од Сара Трајковска. Делото, според издавачот, претставува своевидна космолошка и онтолошка студија