Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Лондон: Слика на Пикасо на аукција

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Портрет на една од љубовничките на Пабло Пикасо, наречен „Жена седната до прозорец“, ќе биде продадена на аукција за импресионистичка и модерна
Култура

Канческа-Милеска: Утре информација до Владата за проект за обнова на Трескавец

А1он
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска вечерва пристигна во Прилеп за целосно да се информира за состојбата со манастирот „Трескавец“ по големиот пожар што денеска го
Култура

Охридскиот музеј реализира 201 проект за заштита на недвижно и движно културно наследство

А1он
Националната установа „Завод и музеј – Охрид“ во текот на минатата година реализирала вкупно 165 проекти за заштита на недвижно и 36 проекти на заштита