opera

Култура

Нова македонска опера на европската музичка сцена

А1он
За време на долгите месеци на пандемијата и изолацијата во европскиот триаголник Скопје-Лондон-Париз се роди нова европска опера со наслов Интернационална музичка револуција или ИМР
Култура

ВИДЕО: Концертот на Андреја Бочели го гледале скоро 25 милиони луѓе

А1он
Велигденскиот соло-концерт на италијанскиот тенор Андреја Бочели во празната Миланска катедрала Дуомо, што се пренесуваше во живо на Јутјуб, досега го гледале скоро 25 милиони
Култура

(ВИДЕО) Концерт на Андреа Бочели во живо: Да ја прегрнеме оваа ранета планета

А1он
Италијанскиот тенор Андреа Бочели вечерва одржува велигденски концерт во празната катедрала Дуомо во Милани во обид со неговиот глас да пробуди надеж за целото човештво.
Магазин

Андреја Бочели со настап во катедралата Дуомо за Велигден

А1он
Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреја Бочели ќе пее на католички Велигден во празната катедрала Дуомо во Милано. Концертот ќе биде пренесуван
Култура

Откажана оперската претстава „Кармен“ што беше најавена за 13 март

А1он
НУ Национална опера и балет Скопје, вечерва соопшти дека ја откажува оперската претстава „Кармен“, закажана на 13 март, 2020 година, согласно препораката на Владата да
Култура

Ана Дурловска доби позитивна критика за настапот во Големиот театар во Женева

А1он
Македонската оперска дива, Ана Дурловска настапи во Големиот театар во Женева. Критичарите со голем број на комплименти и позитивни критики го опишаа настапот на македонската
Култура

„Макбет“ со првенците на Операта Борис Трајанов и Весна Ѓиновска-Илкова

А1он
На сцената на Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена операта „Макбет“ на Верди според трагедијата на Шекспир. Режисер е Марко
Култура

Оперската ѕвезда Ана Дурловски настапи на новогодишниот концерт на минхенскиот радиски оркестар

А1он
Македонската оперска ѕвезда Ана Дурловски со петминутни овации беше поздравена од публиката на новогодишниот концерт на минхенскиот радиски оркестар. Во престижната концертна сала „Херкулесал“ во
Култура

Министерот Исмаили на првата опера на албански јазик „Скендербег“

А1он
Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа присуствуваше на премиерата на првата опера на албански јазик „Скендербег“ во Националната опера и балет, напишана од композиторот Фатос
Култура

Премиера на операта „Скендербег“ на Фатос Лумани во НОБ

А1он
Во Националната опера и балет (НОБ) вечер ќе се одржи премиера на оперското либрето „Скендербег“ на композиторот Фатос Лумани. Оперското либрето Скендербег е базиранo врз