filharmonija

Култура

Божествениот звук на Малер во Филхармонија

А1он
Концерт насловен „Боженствениот звук на Малер“ ќе се одржи овој четврток во 19 часот во Филхармонија. Оркестарот на Филхармонија под диригентската палка на маестро Габриел
Култура

Рецитал „Клавишите на Арда“ во Филхармонија

А1он
Рецитал на младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу насловен „Клавишите на Арда“ вечер ќе се одржи во Камерната сала на Филхармонија. На програмата се дела од
Култура

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

А1он
Оркестарот на Филхармонија денеска со почеток во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Бетовен: Редефиниција“. Како солист ќе настапи виолинистот Јонијан Илијас Кадеша, диригент ќе
Култура

„Фантазија“ – рецитал на бугарскиот пијанист Евгениј Генчев

А1он
Бугарскиот пијанист Евгениј Генчев вечерва во камерната сала на Филхармонија ќе настапи со рециталот насловен „Фантазија“. На програмата се дела од Албинони, Шопен и Лист.
Култура

Концерт „24 илјади бакнежи“ на Филхармонија по повод Денот на вљубените

А1он
Оркестарот на Филхармонија вечер со почеток од 20 часот ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените насловен „24 илјади бакнежи“. На програмата
Култура

Фанфари за еден пријател – концерт посветен на Саша Николовски -Ѓумар

А1он
Филхармонија в четврток ќе одржи концерт насловен „Фанфари за еден пријател“ кој е посветен на маестро Саша Николовски-Ѓумар, еден од најзначајните диригенти на нашата музичка
Култура

Филхармонијата ќе го изведе концертот за хармоника и оркестар „Аконкагва“ од Астор Пјацола

А1он
Оркестарот на Филхармонија вечер ќе одржи концерт на кој ќе биде изведен концертот за хармоника и оркестар „Аконкагва“ од Астор Пјацола, а како солистка ќе