„A Good Day to Die Hard“ со најголема заработка на бокс-офисот

Од:

Петтото продолжение на франшизата „Die Hard“, многу и се допдна на публиката која се уште сака да го гледа Брус Вилис во улогата на Џон Меклејн.

„A Good Day to Die Hard“ заработи 25 милиони долари и со тоа успеа да ги престигне неколкуте други нови филмови кои претендираа за првото место. Филмот на Вилис не постигна добар успех само дома туку и во светски рамки, па така засега филмот вкупно има заработено 113 милиони долари.

„Identity Thief“ кој минатата недела беше на првата позиција, оваа недела се најде на второто место, а романтичниот филм „Safe Haven“ со Џош Духамел и Џулиен Хју во главните улоги се најде на третата позиција.

Бокс-офисот за изминатиов викенд:

1. „A Good Day to Die Hard“ – 25 мил.долари
2. „Identity Thief“ – 23,4 мил.долари
3. „Safe Haven“ – 21,4 мил.долари
4. „Escape from Planet Earth“ – 16,1 мил.долари
5. „Warm Bodies“ – 9 мил.долари

Би можело да ве интересира

Филмот „Наполеон“ конечно ќе ја види светлината на денот

Предраг Петровиќ

Подгответе се за празниците: Список на нови божиќни филмови

Предраг Петровиќ

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он

„Бизнисот на задоволството“ во друштво на Оскаровци

Пол Мескал глуми во филм кој ќе се снима повеќе од 20 години

Горан Наумовски

Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси