Почина рускиот режисер Алексеј Герман

Од:

Рускиот режисер и сценарист Алексеј Герман, еден од најистакнатите руски филмски работници, почина денеска на 74 година во Санкт Петербург.

Герман, иако сними само пет филмови изврши големо влијание на многу генерации режисери со своите единствени, речиси документирани прикази на ерата на Сталин и на случувањата од Втората светска војна.

Тој е роден во Ленинград, денешен Санкт Петербург. Своите филмови ги снимаше во студиото „Лењфилм“, каде беше еден од продуцентите.

Герман соработуваше со познатиот советски режисер Георгиј Товстоногов и беше претседател на филмскиот фестивал во Санкт Петербург.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика