tanec

Македонија

„Танец“ се прости од Џорлев: Сочувство до семејството и колегите со кои ја делеше сцената

А1он
Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ се прости од поранешниот директор, маестро Зоран Џорлев. Тие изразија сочувство до семејството и сите колеги со кого
Култура

Ансамблот „Танец“ ќе добие нови простории, одлучи Владата на последната седница

А1он
Националната установа Ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ ќе добие нов дом. На иницијатива на директорот на ансамблот, Мартин Вучиќ, на последната владина
Култура

„Танец“ средствата од продадените билети ќе ги намени за најпогодените од коронавирусот

А1он
НУ „Танец“ годинава ќе одржи голем хуманитарен концерт, а донацијата ќе ја адресираат на најпогодените семејства од епидемијата, соопштија вечерва од оваа Национална установа. Како
Култура

Вокално-инструментален концерт на „Танец“ во Крива Паланка

А1он
Вокално-инструменталниот состав на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“, вечерва ќе настапи пред Кривопаланчани. Концертот е закажан за 20 часот, во Национална установа
Култура

АУДИО: Џорлев како директор на „Танец“ се лути против синдикалното организирање на членовите и ги потсетува кој „им дал леб во рака“

А1он
На ЈуТјуб се појави аудио снимка од доскорешниот директор на Ансамблот „Танец“ од која што може да се слушне како Зоран Џорлев на состанок со
Култура

Атанасов: СДСМ ги уништува симболите на Македонија, како што е институцијата „Танец“

А1он
Владимир Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ денеска пред „Танец“ во изјава за медиумите рече дека СДСМ вршеле вистински масакар во културата и културните установи, немилосрдно уништувајќи ги
Култура

Концерт на „Танец“ и изложба на Венко Цветков на „Скопско лето“

А1он
Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 21 часот на плоштад „Карпошово востание“ (алтернативно во Музејот на македонската борба) во рамки