treskavec

Култура

Археолошките истражувања на Трескавец го потврдуваат милениумското светилиште и како урбана населба

А1он
Просторот на манастирскиот комплес Трескавец, освен како милениумско духовно светилиште се потврди и како урбана античка заедница, добро организирана и на преку 1250 надморска височина.
Македонија

ВИДЕО: Спасени се две туристки од Полска кои паднале во пресек од карпа над провлија кај „Трескавец“

А1он
Денеска, успешно се реализираше акција на спасување на две туристки од Полска кај макастиркиот комплекс „Трескавец“, паднати во пресек од карпа над провлија. Конкретно, во
Култура

Мариово и Трескавец меѓу петте финалисти за најдобра европска филмска локација

А1он
Агенцијата за филм ќе биде присутна на виртуелното издание на Европскиот филмски маркет, што се одржува од денеска до 5 март. – Оваа година, Агенцијата
Култура

Манастирот Трескавец се обновува според предвидената динамика

А1он
Обновата на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец се одвиваат според роковите иако се остава простор работите да траат уште повеќе
Македонија

Трескавец се уште во опасност, голем број доброволци се борат со огнената стихија

А1он
Пожарот кој пред 2 дена започна да гори околу манастирот Трескавец се уште е активен и постои опасност тој да го зафати манастирскиот комплекс. Единицата
Македонија

Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу манастирот Трескавец

А1он
Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците
Македонија

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

А1он
Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и
Македонија

Реактивиран пожарот околу Трескавец

А1он
Повторно се разгоре пожарот околу манастирот Трескавец кај Прилеп кој вчера беше ставен под контрола. Според командирот на противпожарната единица Станко Колески, кој моментално е