treskavec

Македонија

ФОТО: Шумски пожар му се заканува на манастирот Трескавец кај Прилеп

А1он
Над 50 хектари со борова и нискостеблеста шума од синоќа горат околу манастирот Успение на Пресвета Богородица – Трескавец кај Прилеп. Според командирот на противпожарната
Македонија

Обнова на конаците на Трескавец до крајот на следната година

А1он
Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска денеска ги посети прилепскиот „Завод и Музеј“ и манастирот Трескавец  при што се информираше за текот на повеќе проекти,
Култура

Продолжуваат активностите за заштита на манастирот „Трескавец“

А1он
Министерството за култура информира дека во тек се активностите за заштита на манастирот „Трескавец“ во Прилеп, кој е споменик на културата од 14 век. Активностите ги
Култура

Во март 2016 година ќе стартува обновата на конаците во манастирот трескавец

А1он
Во средината на декември годинава ќе се знае изведувачот за обновата на опожарените конаци на манастирот Трескавец кај Прилеп, врз основа на распишаниот тендер кој ќе
Култура

Канческа – Милевска: Проектите за обнова на Трескавец завршени, наскоро тендер за избор на изведувач

А1он
Проектите за обнова на опожарените конаци на Трескавец се целосно завршени и очекуваме идната недела прилепскиот „Завод и музеј“ да ја почне постапката за објавувањето
Македонија

Две години од опожарувањето на Трескавец

А1он
Денеска се навршуваат две години откако во големата огнена стихија до темел изгореа конаците на манастирот „Успение на Богородица“ Трескавец кај Прилеп. По тој повод
Македонија

Трескавец лежи на стари објекти, покажаа археолошките истражувања

А1он
Во септември се очекува да биде одобрен проектот за обнова на опожарените конаци на Трескавец, а во меѓувреме завршија обемните архелошки истражувања на комплексот кои