treskavec

Македонија

Запалени смоли и саѓи во оџак причина за пожарот во Трескавец

А1он
Запалени наталожени смоли-саѓи во нечист, неисправен оџачки канал кој имал конструктивни недостатоци, а не електрична инсталација, се причина за пожарот во кој изгорана конаците на манастирот Трескавец,
Македонија

Театарски претстави и концерт на „Танец“ за возобновување на манастирот Трескавец

А1он
Шест претстави ќе изведат Македонскиот народен театар, Театарот за деца и младинци, Драмскиот театар, театарот Комедија, театрите од Велес, Битола и Прилеп, а концерт ќе одржи ансамблот за народни игри
Македонија

Се расчистуваат изгорените конаци на Трескавец

А1он
Со големи емоции и упорност околу 200 прилепчани од изутрината ја почнаа првата акција за расчистување на изгорените конаци во манастирскиот комплекс Трескавец. На педесеттината
Македонија

Прилепчани од утре со акции за расчистување на изгорените конаци во Трескавец

А1он
Педесеттина прилепски планинари утре од 7 часот тргнуваат пеш до манастирот Трескавец за да ја почнат првата од многуте неделни акции за расчистување на изгорените
Македонија

Концерт за обнова на манастирот Трескавец

А1он
На камената бина на плоштадот „Александрија“ синоќа прилепската група „Crossroar Blues Band“ одржа целовечерен концерт, наменет за донирање средства за обнова на манастирот „Трескавец“. Посетителите
Македонија

Акција за расчистување на изгорените конаци во манастирот Трескавец

А1он
Во Прилеп се прецизираат активностите за почетокот на расчистувањето на изгорените конаци во манастирот Трескавец. Во општина Прилеп денеска се одржа средба со фирмите и
Македонија

Инсталација или неисправен оџак можни причини за пожарот во Трескавец

А1он
Продолжува истрагата за причините за пожарот во кој во понеделникот изгореа конаците на манастирот Трескавец во близина на Прилеп. Според истражниот судија Весна Пајмакоска, пожарот избувнал во просторијата
Македонија

Министерство за култура: СДСМ користи еден немил настан за дневно-политички цели

А1он
Министерството за култура и Управата за заштита на културното наследство преку соопштение изразуваат жалење што по неодамнешните изјави на СДСМ со кои ги дискредитираше уметниците
Македонија

Владата издвои 615 илјади денари за првична санација на Трескавец

А1он
Владата одлучи да се исплати еднократна интервентна парична помош во износ од 615 илјади денари за санирање на првичните последици од пожарот во манастирскиот комлекс