ФОТО: Горат конаците, сликата од Трескавец страшна и болна

Од:

[staff name=”Емир Латифовиќ” position=”Автор”][/staff]

Конаците во манастирот Трескавец се зафатени со пламен и речеиси изгорени. И старата црква е обиколена од пламените јазици, но се прават напори таа да биде спасена.

По веста дека гори манастирот Трескавец, Центарот за управување со кризи упати апел до сите граѓани да помогнат во гасењето на пожарот.

Меѓу првите на помош пристигна кандидатот за градоначалник на Прилеп, Хари Локвенец.
Локвенец е познат по неговото ктиторство во неколку цркви и манастири низ Македонија.

treskavec (1)

treskavec pozar (2)

treskavec (2)

Би можело да ве интересира

Археолошките истражувања на Трескавец го потврдуваат милениумското светилиште и како урбана населба

ВИДЕО: Спасени се две туристки од Полска кои паднале во пресек од карпа над провлија кај „Трескавец“

Мариово и Трескавец меѓу петте финалисти за најдобра европска филмска локација

Жарко Настоски

Манастирот Трескавец се обновува според предвидената динамика

Ана Ололовска

Се бараат доброволци за гаснење на пожарот кај Трескавец

Наум Локоски

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Наум Локоски