Околу 140 луѓе внимаваат на пепелиштето околу манастирот Трескавец

Од:

Ставен е под контрола пожарот што се реактивираше изутрината околу манастирскиот комплекс Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на противпожарната единица, екипите и доброволците успеале пожарот да го стават под контрола пред повеќе од еден час.

-Под контрола е целата линија на пожарот што беше околу предавателите кај манастирот Трескавец. Помош стигна од сите страни во градот, од јавните и приватните претпријатија и од месното население. Преземени се сите заштитни мерки и на теренот остануваат околу 140 луѓе за да внимаваат на згариштето. Но оптимизмот е голем дека нема да се дозволи да излезе од контрола, рече Колески.

Би можело да ве интересира

Пожар кај кривопаланечкото село Градец, гори сува трева и борова шума

ЦУК: Вчера изгаснати 45 пожари на отворено, а викендов вкупно 71 пожар

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он

Едно лице загина во пожар во стан во Хром

Горан Наумовски

Уапсен маж од радовишко, предизвикал пожар кај „Раклишки чаири“

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски