Реактивиран пожарот околу Трескавец

Од:

Повторно се разгоре пожарот околу манастирот Трескавец кај Прилеп кој вчера беше ставен под контрола.

Според командирот на противпожарната единица Станко Колески, кој моментално е на теренот со екипите и доброволците, пожарот се обновил околу 9 часот изутрината.

– Одненадеж се обнови пожарот кај предавателите околу манастирскиот комплекс Трескавец. Во моментов огнот го гаснат и се обидуваат да го пресечат повеќе од 60 луѓе, пожарникари, доброволци, помош од прилепските фирми, изјави Колески.

Инаку, уште се активни и двата други пожари во прилепско, кај селата Никодин и кај Бонче-Крушевица, мариовско. Борис Јованоски од ЈП „Македонски шуми – Црн бор“ изрази надеж дека денеска ќе ги стават овие пожари под контрола.

– Секој момент очекуваме да дејствуваат леталата на Дирекцијата за заштита и спасување и затоа се надеваме дека денеска ќе ги ставиме под контрола, додаде Јованоски.

Би можело да ве интересира

Пожар кај кривопаланечкото село Градец, гори сува трева и борова шума

ЦУК: Вчера изгаснати 45 пожари на отворено, а викендов вкупно 71 пожар

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он

Едно лице загина во пожар во стан во Хром

Горан Наумовски

Уапсен маж од радовишко, предизвикал пожар кај „Раклишки чаири“

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски