Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Две децении од издавањето на поштенската марка „Македонија-Цвеќе на мирот“

А1он
Поштенската марка „Република Македонија-Цвеќе на мирот“, чија цел беше симболично да сведочи за македонската држава на патот на нејзиното меѓународно признавање, за хуманоста и солидарноста со
Култура

Заеднички проект на Мал драмски театар-Битола и театарот „Андреас Вутцинас“ од Солун

А1он
Мал драмски театар-Битола и театарот „Андреас Вутцинас“ од Солун ги почнаа подготовките на театарската претстава „Кралот Рес“ од Еврипид, а заеднички ќе приредат изложба на
Култура

Филхармонијата в четврток ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“

А1он
Македонската филхармонија задутре ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“, под водство на диригентот Борјан Цанев. Како солисти ќе настапат истакнатите македонски кларинетисти Здравко
Култура

Изложба на плакати од Родченко во Музејот на современа уметност

А1он
Здружението на графички дизајнери на Македонија „Плакарт“ во соработка со Музејот на современа уметност задутре ќе отвори изложба на плакати на Александар Миколајевич Родченко, таткото
Култура

„Гордост и Предрасуди“ прославува 200 години

А1он
Денеска, светски позната љубовна приказна за Елизабет Бенет и Господин Дарси од книгата „Гордост и Предрасуди“ на англиската писателка Џејн Остин прославува 200 години. Ова
Култура

„Македонски народни песни од Разлошко“ од Серафим Бојанов

А1он
Издавачката куќа „Камелеон“ од Скопје ја објави книгата „Македонски народни песни од Разлошко“ од Серафим Бојанов во редакција и со предговор на д-р Марко Китевски.
Култура

Средба на читателите со Лејла Сабит, авторка на „Животот во излог“

А1он
Во книжарницата „Матица ексклузив“ денеска беше организирана средба на читателите со Лејла Сабит, авторка на книгата со колумни и коментари „Животот во излог“. Тоа е
Култура

Благодарници за 22 писатели за половина век членување во ДПМ

А1он
Дваесет и двајца истакнати македонски писатели ќе добијат благодарнци за педесетгодишно членување во Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Во знак на признателност за вредностите