Промоција на драмата „Р“ на Плевнеш на бугарски јазик

Од:

Драмата „Р“ на Јордан Плевнеш ќе биде промовирана во превод на бугарски јазик денеска во Народниот театар „Иван Вазов“ во Софија. Од македонски на бугарски јазик ја преведе Ганчо Савов, а ја објави софиската издавачка куќа „Балканика“.

Пригодна реч на промоцијата ќе одржи претседателот на „Балканика“ Николај Стојанов, а извадоци од драмата ќе читаат Марин Јанев и Ања Пенчева – првенци на театарот „Иван Вазов“.

Драмата „Р” е играна во над 20 земји во светот. Во театарот „Иван Вазов” е изведена во октомври 1992 година, во режија на Љубиша Георгиевски, и тоа беше прво дело на македонски автор на сцената на софискиот театар, по прогласувањето на независноста на Македонија. На премиерата присуствуваа тогашните претседатели на двете држави Жељу Жељев и Киро Глигоров.

Би можело да ве интересира

Премиера на „Петар Пан“ во Струга, средствата од влезниците хуманитарно за Бојан

Ана Ололовска

По повеќе од 30 години прво гостување на македонски театар на сцената на Народниот театар во Албанија

Ана Ололовска

Музички спектакл на четири млади актерки во Јавна соба – „Girls night“

Ана Ололовска

Бесплатна изведба на „Само глас“ во МНТ по повод Светскиот ден на театарот

Ана Ололовска

Почнаа подготовки за претставата „Бог на масакрот“ прва премиера на Тетовски Театар за 2023 година

Ана Ололовска

Почит и од млади и од стари колеги – Торта во драмски за 80 роденден на Коле Ангеловски

А1он