pisateli

Култура

Поетите Михаил Ренџов и Мирослав Биелик добитници на „Книжевен жезол“ за 2020 година

А1он
Реномираната награда „Книжевен жезол“ за поетски опус што ја доделува Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) секоја година на еден домашен и на еден странски
Култура

Врачени годишните награди на ДПМ

А1он
Јован Стрезовски, Панде Манојлов, Зоран Пејковски и Катица Ќулавкова ги примија годишните награди на Друштвото на писателите на Македонија за најдобри книжевни остварувања во 2019
Култура

ДПМ ги соопшти добитниците на наградите за 2019 година

А1он
Јован Стрезовски, Панде Манојлов, Зоран Пејковски и Катица Ќулавкова се добитници на годишните награди на Друштвото на писателите на Македонија за најдобри книжевни остварувања во
Култура

„Празник на липите” за славење на поетското творештво

А1он
Во Друштвото на писатели на Македонија денеска ќе се одржи традиционалната меѓународна поетска манифестација „Празник на липите“, посветена на славењето на поетското творештво на домашните
Култура

Распишан конкурс за најдобра песна на „Празник на липите“

А1он
Во пресрет на одржувањето на традиционалната поетска манифестација „Празник на липите“, Друштвото на писатели на Македонија распишува награден конкурс за најдобра необјавена песна што ќе
Култура

ДПМ: Трудот на писателите со децении наназад е потценет, обезвреднет и омаловажуван

А1он
Трудот на писателите со децении наназад е потценет, обезвреднет и омаловажуван. Се вели дека писателите пишуваат затоа што нема што друго да прават, едноставно како