Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија задутревечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе го
Култура

Прва награда за самурајски филм на режисерска од Македонија

А1он
Самурајскиот филм „Пурпур и злато“ (Purple and Gold) по сценарио  на македонската режисерка Андријана Цветковиќ освои прва награда во категоријата краткометражен игран филм на фестивалот IAFOR
Култура

„Мисија“ на Миле Костов најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“

А1он
„Мисија“ на Миле Костов ја доби наградата за најдобар роман на конкурсот кој издавачката куќа „Ѓурѓа“ го распиша минатата година по повод 25 години од своето
Култура

Кореографката Шукарова на Американската платформа за современ танц во Њујорк

А1он
Кореографката Искра Шукарова учествува на Американската платформа за современ танц што се одржува во Њујорк од 11-ти до 18 јануари. Секоја година на платформата учествуваат и
Култура

„Парите се отепувачка“ бесплатно во МНТ

А1он
Македонскиот народен театар по повод новогдишните и божиќните празници в петок бесплатно ќе ја изведе претставата „Парите се отепувачка“ по текст и режија на Бојан Трифуновски.
Култура

Никола Маџиров: Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса

А1он
Пишувањето поезија за мене е егзил  од секакви национални и идеолошки рамки, рече поетот Никола Маџиров, кој по бројните читачки турнеи низ светот во 2012 денеска
Култура

Наградата „Прозни мајстори“ за Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски

А1он
Наградата „Прозни мајстори“ на издавачката куќа „Феникс” и Фондацијата „Македонија презент” им се доделува на Роберт Алаѓозовски за романот „Готен”, на Игор Крајчев за романот
Култура

ВИДЕО: Штраус, Верди и Вагнер на Виенскиот новогодишен концерт

А1он
Најпознатиот концерт на класична музика на светот, Новогодишниот концерт на Виенската филхармонија, годинава ќе биде посветен, освен на традиционалните валцери на семејството Штраус, и на
Култура

Премиера на „Волшебникот од Оз“ во Струмица

А1он
Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица со премиерата на детската претстава „Волшебникот од Оз“ ја заврши годинашната сезона. Претставата во режија на Димо Димов од
Култура

Во Битолскиот театар премиера на претставата „Хамлетмашина“ од Хајнер Милер

А1он
НУ Народен театар-Битола вечер во културниот простор „Нова сцена“ премиерно ќе ја изведе претставата „Хамлетмашина“ од Хајнер Милер во режија на гостинот со унгарско потекло