oskar

Магазин

Хејли Бибер рекламира долна облека, но кученцето Оскар го краде шоуто

А1он
На фотографија споделена на социјалните мрежи Хејли Бибер нежно гледа во своето куче, кое се чини дека изнуди повеќе симпатии од нејзините стомачни мускули и
Култура

Филмот „Сестри“ национален кандидат за наградата Оскар за најдобар интернационален филм

А1он
Филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума е национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” за 2022 година.
Култура

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

А1он
Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде кандидат на Република Северна Македонија за „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопшти Друштвото
Магазин

Доделувањето на Оскарите следната година е поместено за 25 април

А1он
Свеченоста за 93-то доделување на Оскарите следната година е преместена од февруари на крајот на април, а тоа е направено поради епидемијата на коронавирусот, објави
Видео Култура

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

Кристијан Ландов
Атиџе, главната хероина на „Медена земја“ се уште е во селото Бекирлија, на југозападниот дел на Овче поле. Таа за „А1он“ оттаму ја запеа песната
Магазин

Стивен Кинг критикуван поради објавите на Твитер за Оскарите

А1он
Писателот Стивен Кинг беше искритикуван на Твитер поради објава по објавувањето на номинациите за претстојните Оскари. – Никогаш не ми била важна различноста во поглед
Магазин

Лина Вертмилер сака „Оскарите“ да се прекрстат во „Ана“

А1он
Италијанската режисерка Лина Вертмилер во својот говор на синоќешното доделување на Гувернеровите награди, повика „Оскарите“ да се преминуваат во „Ана“ награди. Режисерката, инаку добитничка на
Магазин

Агенција за филм: На македонскиот филм конечно му се „заканува“ и „Оскар“

А1он
По полнењето на светските киносали со дел од најновата домашна продукција, објавите и филмските критики во првиот дел од годинава, продолжува снимањето на повеќе долгометражни