Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Поемата „Азбукословецот“ ја доби наградата „Григор Прличев“ за 2013 година

А1он
„Азбукословецот“ под шифра „Аз-буки“ ја доби наградата „Григор Прличев“ за најдобра необјавена поема на македонски литературен јазик за 2013, што на анонимен конкурс ја доделува АД Просветно
Култура

Македонски уметници на фестивалот „Културни предели“ во Швајцарија

А1он
Македонската култура ќе биде претставена на 11-тиот фестивал „Културни предели“  (Culture scapes) во Швајцарија, што ќе се одржува  од 19 октомври до 6 декември.  Македонија
Култура

Објавување на добитникот на наградата „Григор Прличев“ за 2013

А1он
Во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе биде објавен добитникот на наградата „Григор Прличев“ за најдобра необјавена поема на македонски литературен јазик во
Култура

ФОТО „Уметникот и диктатурата“ – изложба за државно нарачана слобода

А1он
Дел од деветтото издание на „Бела ноќ“ беше и изложбата „Уметникот и диктатурата“- тема која привлече многубројна публика. Кураторите на концептот за изложбата поделена во
Култура

Канческа-Милевска: Во Велес ќе се реализираат повеќе проекти од областа на културата

А1он
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска попладнево во Велес се сретна со градоначалникот Славчо Чадиев и директорите на Народниот театар, Градската библиотека и Народниот музеј во
Култура

(ВИДЕО) Политичарите во улога на библиотекари само 5 минути

А1он
Наместо предвидениот еден час да се соживеат со улогата на библиотекари, политичарите дојдоа во „Браќа Миладиновци“ евидентираа по двајца нови членови пред камерите, дадоа кратка
Култура

„Мал битолски Монмартр“ на ликовен фестивал во Евора, Португалија

А1он
Меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ и неколку годинешни учесници предводени од раководителот Коста Хаџи Антоновски денеска отпатуваа за португалскиот град Евора каде што
Култура

Фолклористи од Јесенице и Нова Горица во Македонија

А1он
Триесетина членови на македонските фолклорни друштва „Илинден“ од Јесенице и „Охридски бисери“ од Нова Горица престојуваат во Македонија. За време на престојот ќе го посетат