Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Галичка свадба по 40-ти пат

А1он
Со китење и истакнување на бајракот и три истрели од пушка вечер од 19:30 часот почнува четириесетото издание на „Галичка свадба“. Годинашните младенци, скопјанката Александра Крстевска (26)
Култура

Отворено 53. издание на „Охридско лето“

А1он
Со неповторливиот настап на рускиот баритон Дмитри Хворостовски, заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан, вчера во
Култура

Со „Лисистрата“ на театарoт од Истанбул ќе почне фестивалот на античка драма „Стоби 2013“

А1он
На сцената на амфитеатарот во древниот Стоби утревечер со премиерата на претставата „Лисистрата“ по текст на Аристофан на Градскиот театар од Истанбул ќе биде отворен
Култура

Хворостовски на едночасовна прошетка по Охридското Езеро

А1он
Светски познатиот баритон, оперската ѕвезда од Русија Дмитри Хворостовски, денеска, спроти вечерниот настап за отворање на фестивалот „Охридско лето“, имаше едночасовна прошетка по Охридското Езеро. Од
Култура

Ново издание на стихозбирката „Каинавелија” од Славко Јаневски

А1он
Издавачката куќа „Везилка 2011“ објави ново издание на стихозбирката „Каинавелија” од  Славко Јаневски, која содржи три циклуси – Нож, човек, земја; Синаја и Анатомија. –
Култура

Тур-оператори и новинари од Тирана на Галичка свадба

А1он
Mеѓународната канцелариjа  Инвест Македонија – Тирана, при Амбасадата на Република Македониjа во Тирана, викендов организира туристичка тура низ Западна Македонија. Тур-оператори и преставници на медиумите од Тирана
Култура

Утврдена програмата за „Шекспир Фестивал“ во Битола

А1он
Народниот театар – Битола домаќин и организатор на првиот „Шекспир Фестивал“ ја соопшти официјалната програма за првото издание на претстојниот голем театарски настан. Фестивалот ќе биде
Култура

Промовирана стихозбирката „Будност Лотос“ од поетесата Весна Ацевска

А1он
Во Велес синоќа беше промовирана шестата по ред стихозбирка „Будност Лотос“ од македонската поетеса Весна Ацевска во издание на Издавачката куќа „Дијалог“ во 2012 година. Минатата година
Култура

Охрид од вечерва во знакот на 53. издание на „Охридско лето“

А1он
Повеќе од 840 уметници од Русија, Словенија, Германија, Италија, Турција, Бразил, Полска, Хрватска, Литванија, Унгарија, Канада, Албанија, Шведска, САД, Украина, Ерменија, Франција, Велика Британија, Кина,