folklor

Култура

Спектакуларен концерт на „Танец“ на плоштадот во Струмица

А1он
Ансамблот „Танец“ синоќа одржа спектакуларен концерт на отворено на платото пред Центарот за култура „Антон Панов“, на плоштадот во Струмица, во рамки на манифестацијата „Струмица-град
Култура

Музички омаж во чест на доајените на делчевската староградска музика

А1он
Националната установа Центар за култура „Никола Јонков – Вапцаров“ со музички омаж кој се одржа во делчевската киносала, синоќа им оддаде почит на делчевските музичари
Култура

Се одржа годишен концерт на КУЗ „Карпош” Крива Паланка

А1он
Над стотина играорци и играорки од различна возраст синоќа настапија на годишниот концерт на Културно-уметничкото здружение „Карпош” од Крива Паланка, кој воедно претставува одбележување на
Култура

Спуштена завесата на Меѓународниот фолклорен фестивал „Др.Владимир Полежиноски“ во Кичево

А1он
Со реализација на програмата предвидена за втората вечер, спуштена е завесата на 14-от Меѓународен фоклорен фестивал на песни и ора „Др.Владимир Полежиноски“ во Кичево. Втората
Култура

Викендов 14-то издание на Меѓународниот фолкорен фестивал на песни и ора „Др Владимир Полежиноски“

А1он
На 9 и 10 јули на отворената сцена пред Центарот за култура во Кичево ќе се одржи 14-то издание на Меѓународниот фолклорен фестивал на песни
Култура

Осмо издание на манифестацијата „Денови на Кирил Пејчиновиќ“ во Теарце

А1он
Културно-уметничкото друштво „Кирил Пејчиновиќ“ – Теарце традиционално осми пат ја реализираше манифестацијата „Денови на Кирил Пејчиновиќ“ 2021 година. Се одржа во дворот на црквата Св.
Култура

Традиционално осмо издание на „Денови на Кирил Пејчиновиќ“ 2021 година

А1он
Културно – уметничкото друштво „Кирил Пејчиновиќ“ од Теарце денеска го организира традиционалното осмо по ред издание на манифестацијата „Денови на Кирил Пејчиновиќ“ 2021 година. Манифестацијата