tradicija

Видео Култура

(ВИДЕО) Повеќе од 500 години бркаат зли духови со клопотарци: Џоломари имаат обичај, не знаат од каде потекнува

Орце Костов
Намачкани со саѓи, со долги бели волнени бради и тешки клопотарци на себе, правејќи врева, џоломарите од тиквешкото село Бегниште ги бркаат злите духови и
Магазин

ВИДЕО: Верниците се камшикуваат до крв и се распнуваат на крст: Треба да се молите и не чувствувате ништо

А1он
Стотици Филипинци го прославија Велики петок на 7 април, камшикувајќи се до крв, а некои отидоа дотаму што се заковаа на крст, традиција која беше
Култура

Џоломарите ги избркаа лошите духови од Тиквешијата

А1он
Во кавадаречкото село Бегниште денеска се одржа ритуалниот и оригинален пречек на Василица – Џоломари со џоломарската игра ги избркаа лошите духови од Тиквешијата. Претседателот
Култура

Изложба на ракотворби од Кина

А1он
По повод одбележувањето на 20-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Република Македонија и Народна Република Кина, денеска во просториите на Националната галерија (Мала станица) ќе биде отворена изложба
Култура

Изложба „Традиционални носии и накит од Македонија“ во Марсеј

А1он
Во музејот „Куќа на занаетчиството и уметничките занаети“ во Марсеј синоќа свечено беше отворена изложбата „Традиционални носии и накит од Македонија“ на НУ Музеј на Македонија.
Култура

Јапонците воодушевени од македонската традиционална музика и игра

А1он
 Студентите од универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, при Факултетот за музичка уметност од Катедрата за етнокореологија, заедно со учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“,