Спорт

Македонските екипи во Лига Европа денеска ги играат реванш натпреварите

А1он
Македонските екипи претставници во фудбалската Лига Европа, денеска ќе ги играат реванш натпреварите од првото квалификациско коло. Со најголеми шанси за прогрес во следната рунда
Македонија

Шекеринска во Париз на настани посветени на актуелните предизвици со кои се соочува ЕУ

А1он
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска денеска и утре ќе учествува на повеќе настани кои Партијата на европски социјалисти и француската Социјалистичка партија ги организираат
Македонија

(ВИДЕО) Анима Мунди: Ова ли е хуманиот третман кој го ветувате?

А1он
Скандалозна е бруталноста, нехуманоста на стационар Вардариште, дрскоста што и понатаму продолжува – без трошка чувство за одговорност, совест или срам, да мачат и убиваат
Култура

Во рамки на „Скопско лето“ изложба инспирирана од Византиската империја

А1он
Во организација на Друштвото на Ликовни Уметници на Македонија (ДЛУМ) и манифестацијата „Скопско лето“, а во соработка со Друштвото на Ликовни Уметници на Србија (УЛУС),
Економија

Карипски оф-шор фирми сакаат да го преземат Макпетрол

А1он
Понудувачот за Макпетрол се крие на Карипските острови. Трагите за фирмата Балкан петролеум завршуваат во Британските Девствени острови, во фирма која е дел од панамските
Македонија

(ВИДЕО) Селмани: Ако треба и преку меѓународната заедница ќе биде спречен законот за владино рекламирање

А1он
Новиот предлог закон за владино рекламирање претставува начин да преживеат провладините медиуми кои веќе почнаа да должат и кратат плати на вработените, а дел од
Свет

Меркел ги присилила Хрватите да ја тргнат блокада за Србија

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел го присилила хрватскиот шеф на дипломатијата Миро Ковач во текот на работната вечера на самитот во Париз да вети дека ќе