Македонија

Министрите на СДСМ поднесоа оставки во Владата

А1он
Министрите и замениците министри на СДСМ поднесоа оставки во Владата. -Денеска министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ поднесoa оставки на функциите во Владата на
Македонија

Здружена опозиција: Без прочистен список, нема фер и регуларни избори

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев,и генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска се сретна со партнерите од здружената опозиција. СДСМ
Македонија

Кои се судиите кои притворот во Шутка го заменија со домашен притвор?

А1он
Судиите во Кривичниот совет коj по жалбата на одбраната на првоосомничениот во случајот на СЈО „Тврдина“ одлучи да го преиначи решението за притвор на Горан
Македонија

(ВИДЕО) Повторно одложена седницата на ДИК

А1он
Седницата на Државната изборна комисија повторно беше одложена вечерва поради потреба од дополнителни консултации околу тоа како и во колкав обем да се извршат теренските
Македонија

(ВИДЕО) Димовски до СДСМ: Барајте си пријатели по белиот свет, во Македонија повеќе немате

А1он
На 5 јуни со или без вас, граѓаните на Македонија ќе го изберат новото Собрание. Да си барате пријатели секаде по белиот свет заради тоа
Македонија

Стејт Депратмент: Законодавците да ја разгледаат можноста за друг датум за избори

А1он
Претставник на Стејт департментот коментира за најновите случувања во Македонија, на барање на Гласот на Америка на македонски јазик. „Продолжуваме да ги поддржуваме напорите на
Македонија

СДСМ: Меѓународната заедница потврди дека нема услови за избори во април

А1он
Меѓународната заедница денеска го потврди она што СДСМ го говори цело време: на 24 април нема услови за слободни, фер и демократски избори. Денеска Никола
Македонија

(ВИДЕО) Фатиме Фетаи: Никој нема да биде поштеден што правел криминали

А1он
Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи образложувајќи го предметот за изборен фалсификат кажа дека никој нема да биде поштеден, а цел на предистражни дејствија
Македонија

Невладина УФУК: Бојкот на ТВ Сител и брзо извинување за навреда

А1он
Невладината организација „Уфук“ реагира на обраќањето на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, кој на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното