Уапсен 23-годишен Македонец во Хрватска, осомничен е за шверц на осум турски државјани

Од:

Загреб, 12 август 2023 (МИА) – Сплитско-далматинската полиција уапси 23-годишен Македонец на подрачјето на Врлика, обвинувајќи го за шверц на осум турски државјани.

Возило во кое внатре билр осум турски државјани било сопрено од полицијата во петокот на подрачјето на општина Врлика, при што се покажало дека патниците илегално влегле во Хрватска.

Осомничениот, кој управувал со автомобилот, се товари дека од личен интерес им помагал на странски државјани во противзаконски движење откако ги презел на подрачјето на Врлика откако тие илегално влегле на територијата на Хрватска.

Од полицијата наведуваат дека кон странските државјани постапувале согласно Законот за странци, додека 23-годишниот со кривична пријава е во притвор.

Би можело да ве интересира

Полицијата уапси двајца разбојници од Куманово

Во Битола приведена скопјанка барана со шест потерници за осумипол годишна казна затвор

Приведено лице од Љуботен, осудено на казна затвор

А1он

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

Претреси во струмичко: Приведени четворица дилери на хероин и кокаин

Орце Костов

Уапсени македонски и српски државјани во Солун, откриени над 21 килограм накит и злато во нивните возила