Видео Македонија

ВИДЕО: За гласање не постоиме, за сметки нè наоѓаат, четворица жители на Трубарево не можеа да гласаат

Маја Илиевска-Пачемска
На четворица гласачи од избирачкото место 2532 во ООУ „Крум Тошев“ во Трубарево не им било дозволено да гласаат оти ги нема во Избирачкиот список.
Македонија

Макрадули не кажува дали подготви легализација на дивите платформи на Матка

Маја Илиевска-Пачемска
Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, втор месец не кажува дали со новиот закон за Матка ќе овозможат легализација на дивите платформи поставени во
Македонија

Се вештачи исправноста на вакцините против сипаници со погрешен датум

Маја Илиевска-Пачемска
Основното јавно обвинителство Скопје издало наредба за вештачење на исправноста на МРП-вакцините кои беа повлечени од здравствените домови поради погрешниот датум отпечатен на декларациите. Обвинителството
Македонија

Пристигнати новите 12 возила за Итната медицинска помош, заштедени 200 илјади евра

Маја Илиевска-Пачемска
Пристигнати се 12 – те нови возила за Итната медицинска помош, извести министерот за здравство Венко Филипче. Во следните денови тие ќе бидат регистрирани и
Македонија

„Парти Сервис“ и покрај труењето во „Пивара“ ќе добие 2,1 милион денари за иновација – помалку сол во храната

Маја Илиевска-Пачемска
За производство на храна со помалку сол Фондот за иновации и технолошки развој ќе додели 2,1 милион денари или околу 34 илјади евра на компанијата