Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Советник од СДСМ за три години земал стотици илјади евра од тендери

А1он
„Во едно сме сите сигурни, а тоа е дека функционерите од редовите на СДСМ изминативе три години живеат единствено на грбот на граѓаните и со
Македонија

Спасовски: Одредени активности на МВР, една од основите дали некое лице ќе добие безбедносен сертификат

А1он
Безбедносните сертификати ги издава Дирекцијата за класифицирани информации, но клучна улога има Агенцијата за национална безбедност која ги цени сите аргументи и факти пред се
Македонија

Приведено лице од Штип за доиздржување казна затвор

А1он
Денеска во 05.00 часот полициски службеници од Полициската станица Штип, по судска наредба, го привеле 22-годишниот И.Д. од Штип, известува Министерството за внатрешни работи. Оттаму
Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 650 пациенти, слободни кревети има

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 376 пациенти позитивен и суспектен на коронвирусот. По
Магазин

НАСА и роверот „Љубопитност“ 3.000 дена на Марс

А1он
Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА одбележува 3.000 дена откако роверот „Љубопитност“ (Curiosity), слета на Марс, на 6 август 2012 година. Во чест на настанот,
Свет

Ново „затворање“ во Австрија, Владата бара поголемо растојание меѓу луѓето и одреден тип маски

А1он
Австриските власти по третпат го продолжија целосното затворање на земјата, кое ќе важи до 7 февруари 2021 година, соопшти Министерството за надворешни работи. Воведени се
Македонија

Мицкоски на средба со Орбан и Сијарто: Државата не смее да остане заробена во калкулирања и недостаток на реформи

А1он
Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта остварија работна средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата Фидес Виктор
Свет

Словачка планира за девет дена да го тестира цело население за коронавирус

А1он
Словачка почна ново масовно тестирање за коронавирус, со намера да се укинат некои ограничувања на луѓето кои имаат негативен тест на Ковид-19. Тестирањето, исто така,