zelenski

Свет

„Њујорк Тајмс“: Постојана заштитена телефонска врска на Зеленски со Бајден

А1он
СAД за украинскиот претседател, Володимир Зеленски, обезбедиле шифрирана комуникациска опрема што му овозможува директен контакт со американскиот претседател, Џон Бајден, преку безбедна телефонска врска, објави
Свет

Блинкен: Украинците имаат план за „континуитет на владата“ доколку Зеленски биде убиен

А1он
Украинците имаат план за „континуитет на владата на еден или друг начин“, доколку украинскиот претседател Володимир Зеленски биде убиен, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Ако не ни дадете авиони, сакате да не убијат

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во денешното видео обраќање покрај другите теми повторно им се обрати на светските лидери повикувајќи ги да воспостават зона на
Свет

Зеленски: Русија се подготвува да ја бомбардира Одеса

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска, во телевизиско обраќање до нацијата, изјави дека руските сили се подготвуваат да го бомбардираат градот Одеса, на украинскиот брег на
Свет

ВИДЕО: Зеленски му се заблагодари на Маск за помошта и сателитската поддршка со „Старлинк“

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски му се заблагодари на технолошкиот маг Илон Маск за поддршката на Украина со неговиот сателитски интернет систем „Старлинк“ (Starlink). „Следната недела
Регион

Рама телефонски разговарал со украинскиот претседател Зеленски

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама објави на социјалните мрежи дека денеска остварил телефонскиот разговор со претседателот на Украина Володимир Зеленски. „Денеска имав телефонски повик од претседателот
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Да се евакураат тие што мораат, оние што можат да се борат треба да останат

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео порака до Украинците утринава кажа дека жените и децата од Украина кои се евакуирани во Европа се третираат
Свет

Зеленски им се заблагодари на „народите на Европа“ за поддршката

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва преку Зум им се обрати на демонстрантите собрани во голем број европски градови, кои излегоа на улиците за да ја
Свет

Претседателот на рускиот парламент: Зеленски повеќе не е во Украина

А1он
Претседателот на рускиот парламент Вјачеслав Володин изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е во Полска. „Зеленски ја напушти Украина. Пратениците на Врховната Рада (украинскиот парламент)