zelenski

Свет

Лавров: Директна средба меѓу Путин и Зеленски би била контрапродуктивна

А1он
Директните разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот Володимир Зеленски би биле „контрапродуктивни“, оцени рускиот министер за надворешни работи, додека делегациите се подготвуваа за
Свет

Украинците тврдат дека пропаднал уште еден обид за атентат на Зеленски

А1он
Украинскиот весник „Киев пост“ објави дека пропаднал новиот обид за атентат на претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Весникот пишува дека недалеку од границата со Словачка
Регион

Зеленски на 7 април ќе се обрати пред грчкиот Парламент

А1он
Следната недела на 7 април претседателот на Украина Володимир Зеленски, ќе се обрати пред грчкиот Парламент преку видеоконференциска врска, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави
Свет

Зеленски: Макрон се плаши од Русија

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за списанието Економист ги коментираше земјите кои помагаат и оние за кои смета дека не и помагаат на Украина
Свет

Зеленски: Борис Џонсон „помага повеќе од другите лидери“

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги пофали британскиот премиер Борис Џонсон и Велика Британија за нивниот одговор на руската инвазија. Во интервју за списанието Економист, тој
Свет

Зеленски: Подготвени сме на разговор за неутралност, на ненуклеарен статус со гаранции

А1он
Украина е подготвена да разговара за прифаќање на статусот на неутрална држава, како дел од мировниот договор со Русија, но за тоа се потребни гаранции
Свет

Русија забрани објавување интервјуа со Зеленски

А1он
Рускиот регулатор Роскомнадзор го забрани објавувањето на интервјуата на руските медиуми со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Ројтерс. Тие наведуваат и дека е покрената истрага
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Ниту една држава во светот нема да биде поштедена од неисгурноста во снабдувањето со храна

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика извозниците на енергенси да го зголемат производството и на тој начин да ја спречат Русија да го „уценува“ светот
Свет

Зеленски ги повика земјите производители да го зголемат производството на енергенси за Русија да не го уценува светот

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги повика земјите производители на енергени да го зголемат своето производство, за Русија да не може да го користи своето
Свет

Зеленски: Руските сили досега оштетија најмалку 59 верски објекти во Украина

А1он
Руските сили во текот на 31-дневната инвазија врз Украина досега оштетија најмалку 59 духовни локации, изјави денеска украинскиот претседател, Володимир Зеленски, во своето виртуелно обраќање