zastitni merki

Регион

Продолжен полицискиот час во Албанија, можен и викенд-карантин

А1он
Комитетот на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19 информираше дека во Албанија продолжуваат без определен рок ограничувачките мерки за спречување на понатамошното ширење на
Македонија

Групата за процена во ЦУК предлага да се продолжи кризната состојба

А1он
Денеска во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на Групата за процена во ЦУК. Со седницата на Групата за процена раководеше, в.д.
Свет

Во Белгија на 1 декември повторно се отвораат продавниците, другите мерки остануваат на сила

А1он
Брисел, 27 ноември 2020 (МИА)– Продавниците повторно ќе бидат отворени во Белгија од 1 декември, изјави денеска премиерот Александар Де Кро, но делумниот карантин ќе
Свет

Францускиот министер за здравство: Ситуацијата е подобра, но рано е за намалување на мерките

А1он
Францускиот министер за здравство Оливие Веран денеска изјави дека очекуваните 5.000 новозаболени со Ковид-19 наспроти 16.282 регистриани вчера, би можеле до средината на декември да
Регион

Хрватска: Новите рестриктивни мерки ќе траат најмалку до Божиќ, вели премиерот Пленковиќ

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вечерва потврди дека новите построги мерки за сузбивање на ширењето на коронавирусот ќе траат до Божиќ (25 декември), но не ја
Свет

Построги заштитни мерки најавени во Хелсинки, по скокот на бројот на новозаразени

А1он
Градоначалникот на главниот град на Финска, Хелсинки, Јан Вапавуори денеска најави построги мерки поради пораст на бројот на заразени со Ковид-19. Тој наведе дека ќе
Свет

Шпанија: Најмногу шест луѓе ќе можат да слават Божиќ и Нова година заедно

А1он
Шпанската Влада ќе предложи поинакви празници, со ограничувања поради коронавирусот, така што на прославите ќе бидат дозволени само шест лица, пишува денеска шпанскиот весник „Мундо“.
Свет

Германија најверојатно ќе ги забрани протестите против заштитните мерки, поради страв од насилство

А1он
Германските власти размислуваат да ги забранат овонеделните протести пред сојузниот Парламент на противниците на воведување на карантин поради пандемијата со Ковид-19, стравувајќи оти собирите би