Францускиот министер за здравство: Ситуацијата е подобра, но рано е за намалување на мерките

Од:

Францускиот министер за здравство Оливие Веран денеска изјави дека очекуваните 5.000 новозаболени со Ковид-19 наспроти 16.282 регистриани вчера, би можеле до средината на декември да овозможат намалување на рестриктивните мерки односно постепено укинување на вториот карантин.

Тој на пресконференција изјави дека стапката на репродукција на болеста се намалила на 0,65 отсто.

– На сите нивоа ситуацијата се движи кон подобро, опаѓа бројот на заразени со релативно брзо темпо. Имаме 30 отсто помалку заразени во споредба од пред една недела, со таков ритам до крајот на втората недела од декември би можеле да имаме околу 5.000 случаи дневно. Сепак сме внимателни, епидемијата не е завршена, како ниту вториот бран и прерано е за намалување на мерките, посочи Веран.

Би можело да ве интересира

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска