tihanovskaja

Свет

Почна судењето во отсуство на лидерката на белоруската опозиција Тихановскаја

А1он
Во Белорусија вчера почна судењето во отсуство на лидерката на опозицијата Светлана Тихановскаја, која живее во егзил. Тихановскаја и уште четворица обвинети, кои исто така
Свет

Тихановскаја: Планирам средби со Бајден и Блинкен во Вашингтон

А1он
Белорускиот опозициски лидер Светлана Тихановскаја изјави дека планира да се состане со американскиот претседател Џо Бајден и државниот секретар Ентони Блинкен. „Таквите состаноци се планирани,
Свет

Во Белорусија го судат сопругот на опозиционерката Тихановскаја

А1он
Во белорускиот град Гомел денеска почна судењето на Сергеј Тихановски, затворениот сопруг на белоруската опозициска лидерка, Светлана Тихановскаја, кој и самиот сакаше да се кандидира
Свет

Тихановскаја до Германија: Воведете му санкции на Лукашенко

А1он
Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја ја повика Германија веднаш да усвои четврти пакет санкции против Минск. Таа, исто така, побара прекин на соработката со
Свет

Меѓународен трибунал да го суди Лукашенко, бара неговата ривалка Тихановскаја

А1он
Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја повика денеска на основање на меѓународен трибунал, кој, според неа, ќе ги истражи „злосторствата“ извршени за време на „диктатурата“
Свет

Тихановскаја: Проташевич го тепаат и малтретираат в затвор

А1он
Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја денеска изјави дека властите го тепаат и малтретираат притворениот новинар Роман Проташевич в затвор. Адвокатот кој ги посетил Проташевич и неговата
Свет

Тихановскаја бара од САД и Г-7 да се преземат мерки против Лукашенко

А1он
Белоруската опозициска лидерка во егзил Светлана Тихановскаја ги повика САД и Г-7 да преземат мерки против режимот на претседателот Александар Лукашенко, кој пренасочи патнички авион
Свет

Тихановскаја: Протестите во Белорусија не се завршени, добија нова форма

А1он
Поранешната белоруска претседателска кандидатка Светлана Тихановска, која ден по изборите побегна во Литванија,вчера изјави дека протестите на опозицијата во нејзината земја не се завршени, туку
Свет

Tихановскаја од Литванија: Лукашенко да си оди или ќе ги повикам Белорусите на штрајкови и протести

А1он
Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја денеска најави дека ќе повика на масовни штрајкови и протести низ Белорусија, доколку претседателот Александар Лукашенко не поднесе оставка, не го
Свет

Дански политичари 40 минути држеле состанок по телефон со лажна Тихановскаја

А1он
Дански политичари оваа недела одржале доверлив виртуелен состанок со лице за кое се покажа дека лажно се претставува како опозициската белоруска политичарка Светлана Тихановскаја, соопшти