Тихановскаја до Германија: Воведете му санкции на Лукашенко

Од:

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја ја повика Германија веднаш да усвои четврти пакет санкции против Минск. Таа, исто така, побара прекин на соработката со државните компании, а Белорусија да биде исклучена од Интерпол.

dobivaj vesti na viber

– Ја повикувам Германија да заземе цврст став против режимот во Белорусија, повикувам на итно усвојување на четвртиот пакет санкции и развој на петти против помошниците на режимот и компаниите кои го поддржуваат, изјави Тихановскаја пред новинарите во Берлин.

Таа, исто така, побара прекин на соработката со белоруските државни компании, исклучување на Белорусија од Интерпол и спроведување меѓународна истрага за злосторствата против Белоруси.

Тихановскаја истакна дека се состанала со „претставници на главните партии во Германија“. Главна тема на средбите била состојбата на граѓанското општество во Белорусија и европските санкции против Минск.

Би можело да ве интересира

Белорусија распоредува воени сили како одговор на можни терористички акции

А1он

Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

А1он

Белоруската лидерка Калесникава од затвор ненадејно префрлена во болница

Се шират теории за ненадејната смрт на белорускиот министер: „Тој беше отруен, Лукашенко е во паника“

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Извештај: Кремљ заговара радикално сценарио за ликвидација на Лукашенко