Меѓународен трибунал да го суди Лукашенко, бара неговата ривалка Тихановскаја

Од:

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја повика денеска на основање на меѓународен трибунал, кој, според неа, ќе ги истражи „злосторствата“ извршени за време на „диктатурата“ на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Барам да се формира меѓународен суд, кој ќе ги истражи злосторствата на диктатурата на Лукашенко во минатото и во текот на изборите во 2020 година, изјави денеска Тихановскаја во чешкиот Сенат, без да изнесе повеќе детали за својот предлог.

Таа во Прага се сретна со чешкиот претседател Милош Земан и со премиериот Андреј Бабиш.

Тихановскаја напомена дека единствено решение за ситуацијата во Белорусија би било одржување на слободни избори со присуство на меѓународни набљудувачи.

Би можело да ве интересира

Белорусија: Побарана забрана за работа на водечкото здружение на новинари

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

Жарко Настоски

Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Ана Ололовска

Тихановскаја: Планирам средби со Бајден и Блинкен во Вашингтон

Ана Ололовска

Лукашенко: Не сакаме да војувавме, но не паѓаме на колена

Литванија се исплаши од заканите на Лукашенко за мигрантите, ќе гради ѕид накај Белорусија

Жарко Настоски