Меѓународен трибунал да го суди Лукашенко, бара неговата ривалка Тихановскаја

Од:

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја повика денеска на основање на меѓународен трибунал, кој, според неа, ќе ги истражи „злосторствата“ извршени за време на „диктатурата“ на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Барам да се формира меѓународен суд, кој ќе ги истражи злосторствата на диктатурата на Лукашенко во минатото и во текот на изборите во 2020 година, изјави денеска Тихановскаја во чешкиот Сенат, без да изнесе повеќе детали за својот предлог.

Таа во Прага се сретна со чешкиот претседател Милош Земан и со премиериот Андреј Бабиш.

Тихановскаја напомена дека единствено решение за ситуацијата во Белорусија би било одржување на слободни избори со присуство на меѓународни набљудувачи.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Репресијата на режимот на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

Ана Ололовска

Зеленски: Ќе бидам изненаден доколку Белорусија ја нападне Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тревога за воздушен напад во Украина: Од Белорусија полета авион кој би можел да носи нуклеарен балистички проектил

А1он

Лукашенко: Украина и предложи на Белорусија пакт за ненапаѓање

А1он

ISW: Претставници на Кремљ одржуваат средби со белоруското раководство, можно е Русија да планира напад од Белорусија

Ана Ололовска

Почна судењето во отсуство на лидерката на белоруската опозиција Тихановскаја

Ана Ололовска