Тихановскаја: Планирам средби со Бајден и Блинкен во Вашингтон

Од:

Белорускиот опозициски лидер Светлана Тихановскаја изјави дека планира да се состане со американскиот претседател Џо Бајден и државниот секретар Ентони Блинкен.

„Таквите состаноци се планирани, но засега не можам да ги потврдам“, изјави таа за ТАСС за време на состанокот со белоруската дијаспора во Вашингтон.

Тихановскаја пристигна во САД во неделата и се состана со белоруската дијаспора на плоштадот Слобода, во близина на Белата куќа и Капитол.

Претходно, таа на својот канал на Телеграм напиша дека планира состаноци на „високо ниво“ во Стејт департментот на 19 јули и во Белата куќа еден ден подоцна.

Покрај тоа, нејзиниот распоред вклучува и состанок со директорката на Американската агенција за меѓународен развој, Саманта Пауер и со американски пратеници.

Би можело да ве интересира

Почна судењето во отсуство на лидерката на белоруската опозиција Тихановскаја

Ана Ололовска

Во Белорусија го судат сопругот на опозиционерката Тихановскаја

Жарко Настоски

Тихановскаја до Германија: Воведете му санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

Меѓународен трибунал да го суди Лукашенко, бара неговата ривалка Тихановскаја

Жарко Настоски

Тихановскаја: Проташевич го тепаат и малтретираат в затвор

Тихановскаја бара од САД и Г-7 да се преземат мерки против Лукашенко