Тихановскаја: Проташевич го тепаат и малтретираат в затвор

Од:

Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја денеска изјави дека властите го тепаат и малтретираат притворениот новинар Роман Проташевич в затвор.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот кој ги посетил Проташевич и неговата девојка Софија Сапега истакна дека тој е добро, но Тихановскаја пред новинарите во Талин изјави дека е сигурна оти „го тепаат и малтретираат“.

Белоруските власти претходно демантираа дека Проташевич е малтретиран.

Авион на компанијата „Рајанер“, кој сообраќаше на релација Атина – Вилнус, принудно беше приземјен во Минск на 23 мај поради наводна дојава за бомба. Притоа, белоруските власти ги уапсија Проташевич и неговата девојка Софија.

Би можело да ве интересира

Тихановскаја: Планирам средби со Бајден и Блинкен во Вашингтон

Ана Ололовска

Протасевич префрлен во домашен притвор

Во Белорусија го судат сопругот на опозиционерката Тихановскаја

Жарко Настоски

Тихановскаја до Германија: Воведете му санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

Меѓународен трибунал да го суди Лукашенко, бара неговата ривалка Тихановскаја

Жарко Настоски

Велика Британија: Режисерите на интервјуто со Протасевич треба да одговараат

Жарко Настоски