Во Белорусија го судат сопругот на опозиционерката Тихановскаја

Од:

Во белорускиот град Гомел денеска почна судењето на Сергеј Тихановски, затворениот сопруг на белоруската опозициска лидерка, Светлана Тихановскаја, кој и самиот сакаше да се кандидира на претседателските избори, јави ДПА.

Тихановскаја на нејзиниот канал на мрежата Телеграм го искоментира почетокот на судењето, по повеќе од една година откако нејзиниот сопруг беше уапсен во источниот град Гомел. „Тој е обвинет за организирање масовни немири“, меѓудругото напиша Тихановскаја, која се наоѓа во егзил во Литванија.

Во овој процес им се суди на уште петмина други обвинети луѓе.

Без оглед на пресудата, „сите сфаќаат дека не станува збор за судење, туку за лична одмазда и одмазда од оној што ја зазеде и ја задржа власта преку насилство“, напиша Тихановскаја, која по апсењето на нејзиниот сопруг се бори против долгогодишниот белоруски претседател Александар Лукашенко.

Од неговото апсење во мај 2020 година, „животот на нашето семејство, како и на илјадници белоруски семејства, многу се смени“, напиша таа, пренесува ДПА.

Според групата за човекови права Виесна, само државните медиуми имаат право да присуствуваат на судењето што се одржува во затворот во Гомел.

Адвокатите се должни да ја чуваат тајноста и затоа не им е дозволено да даваат какви било информации за судењето.

Би можело да ве интересира

Алејник: Украина се обидува да пренесе оружје на територијата на Белорусија за напад

Белорусија ја обвини Литванија дека ги финансирала силите за соборување на владата во Минск

Спречен напад со дронови од територијата на Литванија врз цели во Минск

Добитниците на Нобеловата награда бараат ослободување на политичките затвореници во Белорусија

Во Белорусија, први избори од 2020 година, лидерот на опозицијата е во егзил: Тоа е фарса, шоу, циркус

Горан Наумовски

Лукашенко сака патроли со огнено оружје на белоруските улици