Добитниците на Нобеловата награда бараат ослободување на политичките затвореници во Белорусија

Од:

Повеќе од 20 добитници на Нобеловата награда потпишаа отворено писмо во кое повикуваат на итно ослободување на политичките затвореници во Белорусија, изјави денеска опозицискиот активист Дмитриј Болкунец.

Отвореното писмо, објавено од Болкунец и објавено на неговата веб-страница, е потпишано од лауреатите на Нобеловата награда за мир Оскар Ариас Санчез од Костарика, Хозе Рамос-Хорта од Источен Тимор, Дмитри Муратов од Русија и Олександра Матвијчук од Украина, објави Ројтерс.

Во писмото се содржани и имињата на добитниците на Нобеловата награда за литература Светлана Алексијевиќ, Ј.М. Куција и Херте Милер, како и 19 лауреати од областа на физиката, хемијата, медицината и економијата.

Би можело да ве интересира

Алејник: Украина се обидува да пренесе оружје на територијата на Белорусија за напад

Белорусија ја обвини Литванија дека ги финансирала силите за соборување на владата во Минск

Спречен напад со дронови од територијата на Литванија врз цели во Минск

Во Белорусија, први избори од 2020 година, лидерот на опозицијата е во егзил: Тоа е фарса, шоу, циркус

Горан Наумовски

Лукашенко сака патроли со огнено оружје на белоруските улици

Путин: Белорусија стана нуклеарна сила