roman protasevic

Свет

Велика Британија: Режисерите на интервјуто со Протасевич треба да одговараат

А1он
Велика Британија оцени дека интервјуто на белоруската државна телевизија со новинарот Роман Протасевич, по присилното слетување на неговиот авион во Минск, е „вознемирувачко“ и „очигледно
Свет

Тихановскаја: Проташевич го тепаат и малтретираат в затвор

А1он
Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја денеска изјави дека властите го тепаат и малтретираат притворениот новинар Роман Проташевич в затвор. Адвокатот кој ги посетил Проташевич и неговата
Свет

Тихановскаја бара од САД и Г-7 да се преземат мерки против Лукашенко

А1он
Белоруската опозициска лидерка во егзил Светлана Тихановскаја ги повика САД и Г-7 да преземат мерки против режимот на претседателот Александар Лукашенко, кој пренасочи патнички авион
Свет

Столтенберг: Пренасочувањето на летот на Протасевич е „државно киднапирање“

А1он
Пренасочување на летот на белорускиот опозициски новинар Роман Протасевич и принудувањето на авионот на Рајанер да слета во Минск е „државно киднапирање“, изјави денеска генералниот
Свет

ВИДЕО: „Киднапираниот“ Проташевич се појави во видео објавено од белоруските власти

А1он
Еврпската Унија донесе одлука да има забрани на белоруските авиокомпании да прелетуваат преку европското небо како последицна на инцидентот со дивертираниот авион на Рајанер во