Tихановскаја од Литванија: Лукашенко да си оди или ќе ги повикам Белорусите на штрајкови и протести

Од:

Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја денеска најави дека ќе повика на масовни штрајкови и протести низ Белорусија, доколку претседателот Александар Лукашенко не поднесе оставка, не го спречи насилството и не ги ослободи политичките затвореници до 25 октомври.

dobivaj vesti na viber

– Доколку нашите барања не се исполнат до 25 октомври, тогаш целата земја ќе биде на улица, нагласи Тихановскаја во соопштението од Вилнус, каде пребега непосредно по изборите кои се одржаа на 9 август.

Како што најави опозиционерката, на 26 октомври сите компании ќе започнат штрајк, сите патишта ќе бидат блокирани и сите државни продавници ќе бидат затворени.

Тихановскаја еден ден по одржаните претседателски избори, на кои како противкандидат на Лукашенко освои околу 10 отсто од гласовите, избега во Литванија, од каде често и се обраќа на јавноста.

Би можело да ве интересира

Белорусија распоредува воени сили како одговор на можни терористички акции

А1он

Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

А1он

Белоруската лидерка Калесникава од затвор ненадејно префрлена во болница

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Ненадејно почина белорускиот министер за надворешни работи

Ана Ололовска

Белорусија ја обвини Украина за воена провокација на границата

Ана Ололовска