tehnologija

Економија

ВИДЕО: Илон Маск загуби 770 милиони долари по презентацијата на електричниот пикап „Тесла“

А1он
Акциите на компанијата „Тесла“, вчера пред затворање на берзите поефтинија за шест отсто, откако претходно беше претставено новото теренско електрично возило „Сајбертрак“, јави „Форбс“. Како
Магазин

„Спелфи“ – нова апликација за сликање од Вселената

А1он
Нова бесплатна апликација, наречена „Спелфи”, овозможува корисниците да се сликаат со помош на камери поставени на сателитите на Ербас за снимање на Земјата, коишто се
Магазин

(ВИДЕО) Мисија „Аида“: Две вселенски сонди за прв пат ќе ја менуваат траекторијата на астероид кој се движи кон Земја

А1он
Ако поголем астероид се судри со Земјата, тоа ќе го означи крајот на човечката цивилизација. Дури и удар на помал астероид би уништило цели области.
Магазин

ВИДЕО: Суперсоничниот „Бладхаунд” надмина брзина од 800 километри на час

А1он
Суперсоничниот автомобил „Бладхаунд” (ловечко куче) успеа во фаза на тестирањата да ja пробие бариерата од 800 километри на час. Но, целта е многу поголема брзина.
Економија

Ангеловска: Ќе го забрзаме растот на земјава со примена на дигиталните технологии

А1он
Сите можеме само да го забрзаме растот на нашата земја доколку ги примениме дигиталните технологии, дигиталните алатки во сите области во живеењето, тоа е една
Магазин

Од следната година еден полнач за сите мобилни телефони

А1он
Според податоците на европската статистика годишно се фрлаат 51.000 тони полначи за мобилни телефони. Комисијата за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите при Европскиот парламент
Свет

Пекинг со критики до САД поради противењето на кинеската 5Г технологија

А1он
Кинеските власти денеска го критикуваа официјален Вашингтон поради противањето на кинеската телекомуникациска технологија од новата генерација. Критиките од Пекинг дојдоа откако американскиот потпретседател Мајк Пенс
Магазин

Голем дефект на Јаху во Европа, отстранет по седум часа

А1он
Американскиот гигант, интернет пребарувачот Јаху (Yahoo) денеска имаше голем дефект кој траеше седум часа и претежно ги зафати корисниците во Велика Британија, северна и западна