tehnologija

Магазин

Нова серија на емоџи ќе биде објавена во 2020 година, дознајте кои се тие

А1он
Новата листа од емоџи создадена од Јуникод конзорциум содржи 117 нови симболи. Во 2019 година, беа реализирани емоџи кои прикажуваа истополови релации, но истите беа
Магазин

ВИДЕО: Во Турција претставен прототипот на првиот автомобил од домашно производство

А1он
Турција го претстави својот прв автомобил од домашно производство и се очекува првите возила да излезат од производна лента во 2022 година, јави Анадолија. Турската
Магазин

ВИДЕО: Изградена првата 3Д населба за сиромашни семејства во Мексико

А1он
Во Мексико се наоѓа првата населба изградена со 3Д технологија. Во мексиканската провинција Табаско се појави првиот станбен комплекс изграден со помош на 3Д принтери.
Магазин

Нов начин за пречистување загадени води

А1он
Руската академија на науките, со свои колеги од Утаранчал универзитетот во Индија, пронајдоа метод за пречистување отпадни води со помош на водни микроби. Тестовите во
Магазин

Вештачката интелигенција ги открива тајните и сексуалните фантазии на корисниците

А1он
Луѓето кои анализираат разговори на други луѓе со своите дигитални помошници, како што се „Алекса“ на Амазон и „Сири“ на Епл, ја оценуваат својата работа
Магазин

ВИДЕО: Канадската компанија успешно го тестираше првиот електричен комерцијален авион

А1он
Првиот електричен комерцијален авион, односно хидроавион на електричен погон на канадската компанија, „Харбор Ер“, настана во соработка со компанијата „магниКС“, во вторникот влезе во авијациската
Магазин

Компанија нуди 130.000 долари за оној кој на робот „би му го подарил” своето лице

А1он
Британската компанија за помош при иновации со седиште во Лондон – Геомик објави соработка со фирма за производство на роботи во рамки на проектот во
Македонија

Дури и ФБИ предупредува за безбедноста на паметните телевизори

А1он
Tech Crunch/ Yahoo Ако штотуку купивте „паметен телевизор“ на Црн петок или планирате да купите, ФБИ сака да знаете неколку работи. Паметните телевизори се како
Магазин

ВИДЕО: Сите му се смеат, наместо отпорни на куршуми, на презентацијата се искршија сите стакла

А1он
Една од карактеристиките на драматично стилизираниот пикап е оклопното стакло користено за прозорците што извршниот директор Илон Маск го опиша како „транспарентно метално стакло“. Маск