Нова серија на емоџи ќе биде објавена во 2020 година, дознајте кои се тие

Од:

Новата листа од емоџи создадена од Јуникод конзорциум содржи 117 нови симболи.

Во 2019 година, беа реализирани емоџи кои прикажуваа истополови релации, но истите беа критикувани поради тоа што тогашната листа не го содржеше знамето на трансџендер популацијата.

За разлика од минатата година, во новата листа што ќе биде објавена оваа година тоа знаме ќе биде содржано помеѓу останатите симболи.

Од компанијата која ги изработува овие емоџи додаваат дека во листата се вклучени и мажи во венчан фустан како и дедо мраз со родова неутралност.

 

 

Би можело да ве интересира

Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Жарко Настоски

Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

Жарко Настоски

Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

А1он

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он

5G технологијата станува реалност, Кина ќе изгради повеќе од 600 илјади базни станици до крајот на годината

А1он

Сони го објави датумот за презентација на новитетите на „PlayStation 5“

А1он