Нов начин за пречистување загадени води

Од:

Руската академија на науките, со свои колеги од Утаранчал универзитетот во Индија, пронајдоа метод за пречистување отпадни води со помош на водни микроби. Тестовите во индиската река Биндал се успешни, соопшти РАН.

dobivaj vesti na viber

– Биолошката анализа на водата покажа дека е прилично загадена со тешки метали – олово, железо, никел, цинк и други метали, како и вредни бактерии, органски животински и човечки отпадоци. Тие загадувачи се штетни за луѓето, животните, а таа вода е непогодна и за земјоделието, изјави раководителот на индиската научна група, д-р Кумар.

Во првата фаза на експериментот се користени неколку десетици литри загадена вода, и ги поставиле во неа микробите. Резултатите говорат за намалување на бројот на бактерии и ешерихија коли за 90 отсто, на органски и неоргански соединенија (исто – за 90 отсто), како и намалување на алкалноста и тврдоста на водата (за 70 проценти).

Во втората фаза планирана за 2020 година, се предвидува пречистување на повеќе од 10.000 литри вода од реката. Целта е водите да се пречистат до степен рибата таму да може да се одгледува постојано, како и искористување на методот во други загадени водни површини во светот.

Се најавува и спроведување на експериментот на места со постудена клима.

Би можело да ве интересира

Драчево и Батинци добија вода

Ландов

Без вода дел од корисниците на улица „Серава“

Ана Ололовска

Голем дефект на цевка на „Теодосиј Гологанов“, екипи на Водовод работат на што побрзо отстранување

Ана Ололовска

Хиподром и Трубарево денеска без вода

Ана Ололовска

Без вода корисниците на дел од булеварите „12-та Македонска Бригада“ и „Србија“

Ана Ололовска

Без вода дел од улица „Благоја Стевковски“, Хиподром и Трубарево со намален притисок

Ана Ололовска