ВИДЕО: Изградена првата 3Д населба за сиромашни семејства во Мексико

Од:

Во Мексико се наоѓа првата населба изградена со 3Д технологија.

Во мексиканската провинција Табаско се појави првиот станбен комплекс изграден со помош на 3Д принтери. Идејата на овој проект е да се обезбедат евтини станови за социјално загрозени семејства.

Иницијатор на проектот е непрофитната организација „New Story“.

засега две семејства се вселени во куќите, а предвидено е во населбата да живеат вкупно 50 семесјства.

Семејствата се избрании во соработка со локалната управа, според месечните приходи кои во просек изнесуваат 76 долари. За новите домови семејствата ќе плаќаат само 21 долар месечно во наредните седум години.

Користењето на 3Д принтери во архитектурата прави значајни чекори напред во последно време. Новиот пристап кон домувањето се врти кон оваа најнова генерација на технологија.

 

Би можело да ве интересира

Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Жарко Настоски

Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

Жарко Настоски

Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

А1он

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он

5G технологијата станува реалност, Кина ќе изгради повеќе од 600 илјади базни станици до крајот на годината

А1он

Сони го објави датумот за презентација на новитетите на „PlayStation 5“

А1он