Вештачката интелигенција ги открива тајните и сексуалните фантазии на корисниците

Од:

Луѓето кои анализираат разговори на други луѓе со своите дигитални помошници, како што се „Алекса“ на Амазон и „Сири“ на Епл, ја оценуваат својата работа како истоштувачка и деликатна.

Нивната цел е подобрување на технолошки автоматизираниот разговор. Но, стручњаците откриваат дека анализите на коментарите откриваат детали од сексуалниот живот на луѓето, или пак – негово отсуство.

Според „Блумберг бизнисвик“, тоа во извесна мера ја доведува во прашање приватноста на корисниците. Во написот, еден од оние кои работат на функциите на вештачката интелигенција Алекса, раскажува дека работата негова вклучува и прислушување записи на самотници што „флертувале” со дигиталниот соговорник и му доверувале тајни, меѓу кои и своите сексуални фантазии за, на пр. – силување.

Корисниците на Амазон на својот профил имаат и опција „Доверливо со Алекса”, за наводна неупотреба на записот за испитување нови функции.

Други сведоштва говорат дека се знае и кога некој преку интернет порачува секс-играчки, или како на една празнична вечера некој коментирал како Амазон ги прислушкува.

Сè тоа, некако потсетува на романот на Џорџ Орвел – „1984″, или пак, на сведоштвата на Едвард Сноуден за нарушување или контрола на приватноста преку технологијата.

Службениците најмени од Епл, пак, кои работат на „Сири“, раскажуваат како морале, на дневна основа, да дешифрираат 1.300 одломки од приватни и интимни разговори.

Компаниите, сепак, нагласуваат дека ја почитуваат приватноста на своите корисници.

Би можело да ве интересира

Путин ја прогласи 2021 за година на науката и технологиите во Русија

Жарко Настоски

Кина ќе го зголеми вложувањето во технологија за да постигне повисок раст

Жарко Настоски

Гугл: Андроид телефоните ќе ги предупредуваат корисниците при појава на земјотрес

А1он

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он

5G технологијата станува реалност, Кина ќе изгради повеќе од 600 илјади базни станици до крајот на годината

А1он

Сони го објави датумот за презентација на новитетите на „PlayStation 5“

А1он